Fyzikální terapie


Magnetoterapie

je oblíbená terapie, jenž využívá magnetického pole, které zlepšuje prokrvení tkání, uvolňuje napětí svalů (spasmy) nebo je naopak posiluje. Působí proti bolesti a zánětu. Typ elektroléčebné procedury se volí podle převažujícího typu onemocnění. Je možné léčit choroby pohybového aparátu, poruchy prokrvení, zánětlivá a degenerativní onemocnění, pooperační stavy, kožní problémy apod. Využíváme přístroj BTL 4000.

 

Termoterapie

je léčebná procedura, při které je teplo do organismu přiváděno (termoterapie pozitivní). Aplikace tepla vede k vazodilataci (zvětšení průsvitu cév) a tím ke zlepšení prokrvení. Obecně platí, že se v ohřívaných tkáních zvyšuje intenzita metabolismu a tím i intenzitu probíhajících reakcí imunitního systému. Předpokládá se, že přívod tepla zlepšuje popř. žádoucím způsobem urychluje probíhající zánětlivé procesy, působí proti bolestem a spasmům.

Lokální aplikace tepla je nejběžnější metodou aplikace tepla. Používá se velmi často i v lidové medicíně. My používáme aplikaci kontaktní, při které pacient přichází do styku s ohřívadlem, které lokálně prohřeje požadovanou oblast těla. Doporučuji aplikaci termoterapie před cvičením, především spastikům.

 

Vertikalizátor

Vertikalizační stojan je účinný rehabilitační prostředek pro zlepšení tělesných funkcí. Postupnou vertikalizací se posilují svaly, kosti, podporuje střevní peristaltiku, dýchání, zlepšuje fyzický i psychický stav dítěte, dítě se lépe orientuje v prostoru. Tlak na chodidla povzbuzuje smysl pro rovnováhu.